Çeyiziniz 5 Çayına Hazır mı?Çeyizimizin en önemli parçalarından biri çay setimiz… Kimbilir ne mutluluklarınıza, sohbetlerinize ve dedikodularınıza şahit olacak JEllerinizle yapacağınız börek, çörek veya pastalarınızı en güzel şekilde sunmanızı sağlayacak. Doğumgünlerinizde ya da sizin için özel olan her gününüzde kullanabileceğiniz bu set hem seçkin ve kaliteli görünmeli, aynı zamanda sizi yansıtmalı...Benim favorim İngiliz tarzı vintage porselen çay setleri. Minik çiçekli ve kenarı altın şeritli olanlara bayılacaksınız! Hem hiç modası geçmeyecek, ilerde kızınıza saklayabileceğiniz klasik bir çay setine sahip olacaksınız, hem de kendinizi İngiliz leydileri gibi hissedeceksiniz J


5 çayı deyince akla İngiltere geliyor zaten, çay konusunda gerçekten kendine has kültürü olan bir ülke. Bu kültürün temeli saray hayatına dayanıyor. 1600′lü senelerde Kraliçe Anne’in uzak doğudan getirttiği çaylarla ettiği kahvaltılarla meşhur çay seramonisinin temelleri atılıyor ve daha sonra da yüksek sınıf arasında yayılıp, o zamanki sosyetik hayatın bir parçası haline geliyor.Bazı yemek takımlarında çay seti de dahil oluyor. Ancak yemek takımını siz de benim gibi sade seviyorsanız, çay setini ayrı almak isteyebilirsiniz… Çay setleri genelde 6'lı çay fincanı ve tabağı ve 6 adet pasta tabağından oluşuyor, yanında sütlük, şekerlik ve çay potu oluyor. Ek olarak almak isterseniz pasta standıyla takımınızı tamamlayabilirsiniz.
Bu konuda dünyadaki en iyi marka Royal Albert… Ve maalesef Türkiye’de çok zor bulunuyor. Londra’ya giden bir yakınınızdan rica edebilir, ya da internetten bazı sitelerden sipariş verebilirsiniz.


  


Bernardo’da bu tarzlar çay takımları bulabilirsiniz. Diğer markaları detaylı dolaşmaya fırsatım olmadı, ama en kısa zamanda bakacağım. Aşağıda Bernardo’da gördüğüm 3 farklı takımın görselini aşağıda paylaşıyorum. Pembeli olan Rose Carnaval maalesef tükenmiş… İçinize sinen bir takım bulmanız ve güzel günlerde kullanmanız dileğiyle J5 yorum:

 1. çok keyifli bir konu ve keyifli bir paylaşım :) English Hoem ve Linens'te de bu tarz secenekler var :)

  sevgiler

  YanıtlaSil
 2. gerçekten çok romantik bu takımlar.bayıldım ama çok pahalı :(

  YanıtlaSil
 3. cok güzel bende 2014 gelın olucagım :) blogunuzu cok sevdım artık takıpteyım bende prensesın masalına beklerım sevgıler

  http://prensesin-masali.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Aman tanrım bayıldım ben bu takımlara !!!

  YanıtlaSil